En Sabah Nur 2's reality
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

0 Descriere.

In jos

0 Descriere. Empty 0 Descriere.

Mesaj  EnSabahNur2 2015-10-08, 11:26 am

- Sa luam in ordinea cronologica! Universul exista dintotdeauna, apoi a aparut omul, apoi a aparut limbajul uman.
- Limbajul uman functioneaza astfel. Ceva a fost numit un sunet sau mai multe sunete, pana la urma un cuvant sau mai multe cuvinte. Sinonime sau cuvinte din alte limbi. Acel ceva s-a numit acel cuvant sau cuvinte. Acel cuvant sau cuvinte a reprezentat acel ceva. Simetrie. Pentru a stii ce reprezinta acel cuvant, ce este acel ceva, i s-a atribuit o definitie. Descrierea acelui ceva a devenit definitia cuvantului. Definitia cuvantului a fost descrierea acelui ceva. Simetrie.

- ( "Lucru" - descriere ) = ( cuvant - definitie )
-- ( "Lucru" - descriere ) = realitate
-- ( cuvant - definitie ) = parere umana


- Cand un lucru nu a fost inteles corect, definitia a devenit gresita si au aparut probleme. Nu a mai existat o simetrie intre lucru si cuvant, intre descriere si definitie, intre realitatea si comunicarea.

- Cuvant = "lucru" daca definitie=descriere. Daca nu este asa, nu este corect si apar probleme.


- In timp oamenii au inteles mai bine lucrurile, sau nu, si au modificat definitile si le-a imbunatatit, sau nu.


- De aceea recomand ca atunci cand auzi un cuvant si vrei sa stii ce inseamna, sa cauti definitile oficiale in DEX, apoi sa cauti lucrurile in sine in realitate, sa le analizezi, sa verifici daca definitia cuvantului coincide cu descrierea lucrului, si sa iti faci o definitie proprie, mai precisa, mai corecta, adevarata. Dar la fel ca si definitile din DEX scrise de oameni, calitatea, precizia si adevarul definitilor tale v-or fi influentate de capacitatea ta de a vedea, intelege si stii realitatea. Pentru a ne intelege, trebuie ca comunicarea sa fie in simetrie cu realitatea.

- Mai sus am precizat ca unui lucru, unui fenomen, unui obiect, unei actiuni si asa mai departe, i s-a atribuit un cuvant sau mai multe.
-- De exemplu un obiect este numit diferit in functie de regiune ( regionalism ) sau de limba, dar toate acele cuvinte inseamna acelasi lucru, acelasi fenomen, acelasi obiect, aceasi actiune si asa mai departe. Definitile tuturor acelor cuvinte inseamna acelasi lucru. Asta este bine.

- Atunci cand lucruri diferite, fenomene diferite, obiecte diferite, actiuni diferite si asa mai departe, se numesc acelasi cuvant, apar mari probleme.
-- De exemplu, actiuni diferite sunt numite la fel, un cuvant reprezinta actiuni diferite. Definitia unui cuvant inseamna actiuni diferite. Ce-i asta? O prostie!

- Un lucru, un fenomen, un obiect, o actiune si asa mai departe, este ce este, are o singura descriere si poate avea mai multe denumiri. Un cuvant nu trebuie sa aiba mai multe definitii, nu trebuie sa insemne mai multe lucruri diferite, fenomene diferite, obiecte diferite, actiuni diferite si asa mai departe, pentru ca apar probleme in comunicare si in intelegerea realitatii.

- Comunicand cu oamenii, am observat ca majoritatea folosesc multe cuvinte gresit. Apoi am aflat ca ei nu stiu ce inseamna acele cuvinte, ei nu stiu defini sau ei definesc gresit acele cuvinte, si ei nu stiu definitia oficiala a acelor cuvinte. Un cuvant inseamna ceva. Ei spun un cuvant si se gandesc la altceva, eu il aud si ma gandesc la ce inseamna, si apoi ei imi spun ca eu nu inteleg ce trebuie. In timp am invatat si limbajul lor si ii inteleg, dar nu este corect si ei ar trebui sa invete definitile corecte, nu eu pe ale lor gresite. Sau eu spun un cuvant si ma gandesc la ce inseamna, si ei il aud si se gandesc la altceva, si nu ne intelegem. Asa ca am hotarat sa postez anumite cuvinte, definitia lor din DEX, definitia lor de pe Wikipedia si definitia mea, pentru a invata, a comunica corect, a ne intelege si a intelege corect realitatea. Invatati de la lucru catre definitie, nu de la definitie catre lucru.


- Am sa postez topicuri cu anumite cuvinte, definitia lor oficiala si definitia personala. Am sa dau exemple. Am sa fac legaturi intre unele cuvinte si am sa postez si topicuri cu aceste cuvinte impreuna, pentru a intelege mai bine legatura dintre ele.
EnSabahNur2
EnSabahNur2
Admin

Posts : 509
Join date : 12/11/2010
Age : 35
Location : Romania, Cluj, Cluj-Napoca

https://ensabahnur2.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum